Мистецькі дисципліни


Розробка уроку
з образотворчого мистецтва
для 6 класу

Назва розділу:
Створення образу людини
Урок №17
Тема: Лялька — уособлення образу людини. Символіка українських народних ляльок.
                                                                        Підготувала вчитель           
                                                       образотворчого мистецтва та художньої культури
Малобудищанської ЗОШ І-ІІІ ст.
Зіньківського району
Островська Любов Олексіївна      

 Островська Любов Олексіївна – вчитель образотворчого мистецтва Малобудищанської ЗОШ І-ІІІ ст. Зіньківського району Полтавської області
(матеріали можна використовувати повністю або частково для проведення уроків образотворчого мистецтва, художньої культури, трудового навчання, виховних заходів
та для проведення майстер-класів)
Розробка уроку
з образотворчого мистецтва для 6 класу
Тема: Лялька — уособлення образу людини. Символіка українських народних ляльок.
Мета: ознайомити учнів з історією виникнення ляльки-мотанки як уособлення образу людини, з символікою та обереговою функцією ляльок; навчити створювати власні ляльки-мотанки;
розвивати естетичні почуття, смак, творчі здібності, спостережливість, інтерес до українського народного мистецтва;
виховувати любов до рідної культури, шанобливе ставлення до творів народного мистецтва.
Обладнання: Стіни оздоблені вишиваними рушниками; презентація «Народна лялька-мотанка», оформлені дитячі роботи, шматки тканини, нитки, ножиці, заготовки вишиванок для ляльок, дитячі іграшки, зразки давніх та сучасних ляльок,  зразки ляльок-мотанок, свічки в підсвічниках.
Комп’ютер, проектор, екран, монітор, акустична система.
Хід уроку
І. Організаційна частина
(Клас частково оздоблений в українському стилі: вишиті скатертини, рушники, серветки, стрічки і т. п.. Звучить спокійна українська музика. На столах приготовані необхідні для уроку приладдя та матеріали).
Учитель.  Сьогодні ми з вами повернемо трохи в минуле, щоб відчути історичну красу і цінність давніх обрядів та традицій.
(Дівчатка разом з хлопчиками готують рукоділля, вишивання).
Люблю слухати, як наші дівчата співають. У мене аж серце завмирає. А заспівайте но, дівчатонька!
(Дівчата виходять на середину класу та виконують пісню «Вишиванка». Через монітор відбувається демонстрація кліпу даної пісні ).

З вечора пригожого аж до ранку
Вишивала дівчина вишиванку.
Вишивала, дівчина, вишивала,
Чорну і червоную нитки брала.

А що чорна ниточка – розставання,
А червона ниточка – то кохання.
Щоб та чорна ниточка часто рвалась,
А червона ниточка гладко слалась.

Встану я в неділеньку спозаранку,
Подарую милому вишиванку.
Сердься, мій соколику, чи не сердься,
Будеш ти носить її коло серця.

А-а-а-а-а-а-а…..

На війноньку лютую провожала,
Сорочечку вишиту одягала.
Оберігом будь йому на полі бою,
Захисти від куль його та неволі.

Вишивала дівчина … а-а-а-а….

(Доки учні готуються до майстер-класу звучать пісні: «На небі зорка зосяла-зосяла... . та інші у виконанні гурту «Роксоланія» (по потребі)).
ІІ. Організація класу, позитивний настрой учнів на урок:
Учитель.  А, тепер, любі друзі,
                       «Усміхніться всім навколо – небу, сонцю, квітам, людям!
                             І тоді обов᾿язково наш урок цікавим буде!»
ІІІ. Повторення вивченого.
Учитель.  Діти, а скажіть мені якими такими цікавими справами займалися жінки та дівчата у селах на вечорницях?
Учень. На вечорницях дівчата щось обговорювали, жартували, співали, танцювали, грали в різні ігри, ворожили.
Учениця. Але найголовнішим дівочим заняттям було рукоділля. Дівчата шили, вишивали, в'язали, пряли, виготовляли іграшки.
Учитель. А які ж іграшки виготовляли ? (Звичайно- ляльки).
Яку ж роль виконувала лялька – мотанка колись в кожній родині? (Оберіг, іграшка).
Скільки років існує лялька – мотанка?(Більше 4000 років).
З яких матеріалів виготовлялася лялька-мотанка?
ІV. Повідомлення теми, завдань уроку.
V.
Слухання повідомлень учнів  (приготовані заздалегідь).
Учитель. А що ви очікуєте від сьогоднішньої нашої співпраці? (………..).
Більш докладнішу інформацію ми дізнаємось із історичних довідок, які учні приготували заздалегідь:
Учень. З глибини століть прийшли до нас традиції виготовлення ляльок з латочок тканини. Іграшці надавалося магічне значення. Саморобні ганчіркові ляльки робили безликими: обличчя замінював узор у вигляді хреста, ромба, квадрата. За стародавніми віруваннями, лялька з обличчям як би дивилася в душу і могла нашкодити дитині, його наврочити. Тому, безлика лялька була одночасно і оберігом. Ганчіркових ляльок починали «вертіти» з п'яти років. Такі ляльки були в будь-якій селянській сім'ї, в деяких будинках їх налічувала до сотні. Ляльки робили з великим старанням, оскільки по ній судили про смак і майстерність господині. Лялька-оберіг зображала людину, вона була партнером в грі, учила розуміти внутрішній світ людини.
Учениця. З давніх-давен в українських родинах молода мати, чекаючи дитину, робила ляльку-мотанку, яка уособлювала собою майбутнє дитя. Перш ніж покласти в колиску новонароджену дитину, туди клали цю лялечку, і вона ставала оберегом дитини, її захисницею, символом зв’язку дитини з усім родом, і цей зв’язок захищав людину, де б вона не була. Це дуже нагадує про традицію, яка існувала в Древньому Римі, де з глини виготовляли лари – символічні фігурки-зображення предків, і римлянин завжди возив їх із собою, і де б він не був – з ним були його предки.
Учень. В Україні, ще на початку 20 століття дівчата, готуючи скриню з весільним посагом, разом з рушниками та сорочками, клали туди своїх ляльок. Кожна дівчина робила мотану ляльку, яку забирала із собою в нову сім’ю. В родині чоловіка дозволялось молодій дружині, допоки в молодят немає діток, гратись лялькою, і чим більше, вважалося, вона грається лялькою, то швидше стане матір’ю, і тим здоровіші будуть діти. А коли народжувалась дитина, то молода мати клала своїх ляльок до дитячої колиски, щоб оберігали дитя від хвороб та поганих очей. Потім коли дитина підростала, то ляльки віддавались їй для грання. Іноді бабуся чи мати робила ляльку нашвидкуруч, щоб «зайняти дитину», аби та не плакала. Тоді в голівку дитячої ляльки зав’язувався шматочок хліба і для дитини це була і іграшка, і заспокоєння, і перший образ, який вона сприймала. І разом з тим, така лялька несла енергію любові.
Учитель. Зараз ви дізнаєтесь  які ще існували види народних ляльок (Обрядові, ігрові, оберегові). Розповідь супроводжується демонструванням наочності.
Самими головними ляльками нашої Світлиці ми визначили 2-ох ляльок: Берегиню та Параскеву П'ятницю.
Обрядові:
1.     Лялька Берегиня.
Ця лялька завжди мала бути розташована навпроти вхідних дверей. Вона оберігала всіх членів родини від всіляких бід та напастей, але хорошу позитивну енергетику примножувала в своїй сімї.
2.     Лялька Параскева-П'ятниця.
Оберіг сімейного благополуччя, покровителька жіночого рукоділля.
3.     Лялька Коляда.
Наші пращури робили на це свято ляльку Коляду, яка мала символізувати сонце, добрі стосунки у сім'ї, добробут і відганяти водночас нечисту силу. Виготовляли ляльку із клаптиків тканини або із деревинки, вдягали у все нове, ошатне. На пояс їй підвішували торбинку із пшеницею, монеткою, сіллю і віник, щоб відганяти нечисть і все недобре з дому. Ляльку зберігали цілий рік, а потім спалювали або віддавали гратися дітям. Таким чином Коляда оберігала господаря і його родину.
4.     Лялька Масляна.
Знаходилася вдома від початку року (початку весни) до наступного року і вважалася сильним оберегом житла, вона виконувала бажання хазяїв будинку. Зберігали ляльку на покутті або біля входу в житло.
В один із днів святкового масляничного тижня, коли молоді приходили до тещі на млинці, цю ляльку виставляли у вікнах або дворах. Також за традицією, Домашньою Масляницею зустрічали нареченого й наречену.
Руки ляльки символізують звернення до сонця, а спідничка символізує сонцеворот. Оберіг робиться напередодні свята, на рік, а на наступному святі спалюється, пускається по воді або віддавалася дітям гратися.
5.     Лялька Пташка-Радість.
Лялька «Пташка-Радість» - лялька весняного обряду, пов'язаного з приходом весни. Вважалось, що весну на своїх крилах приносять пташки.
Особ
ливо красивими були головні убори – сороки,  прикрашені пір'ям , хутром, схожими на пташок. Існувало повір'я, що якщо жінці птаха сіла на голову, на плече або на руку, весь рік у неї буде щасливим і успішним. Рахувалось, що пташки несуть із собою ключі від щастя, тепло, світло та радістьЦя лялька повертає час на весну, а життя - на радість.
(Демонстрація відеоролика «Виставка за підсумком конкурсу української народної ляльки» – 2 хв.17 с(див. по ситуації)).
Ігрові:
1.     Лялька Пеленашка.
Її робили за кілька днів до народження дитини і клали в колиску, щоб нагріла місце немовляті. Колись всі тонкощі мала знати кожна дівчина, а вміти робити ляльку-мотанку було обов'язком, таким же як вишивати.
2.     Лялька Торохкальце мала декілька функцій. По-перше, нею відлякували нечисту силу, торохкаючи по кутках оселі; по-друге,  її використовували як брязкальце для немовляти; а ще, оскільки в ляльки тверда голова, дитина могла почесати ясна, коли в неї різалися зубки. В голову цієї ляльки замотували шкаралупу волоського горіха, в яку клали сім зерняток гречки.
3.     Лялька на Трісці (тріска + великий ґудзик).
4.     Лялька Сорока-Ворона.
           Сорока – мотанка – це особливе явище. Це ігрова оберегова лялька.
Сорока-білобока діткам кашку варила… не просто забавлянка, а магічний ритуал, прадавня гімнастика для маленьких дитячих пальчиків. Заспокійливий масаж, вправа на концентрацію дитячої уваги.
5.     Лялька Крупеничка, Зерновушка, Горошинка.  Головним у родині, звичайно, був хліб. Ця лялька-оберіг символізувала щедрість врожаю і забезпечувала родині достаток. Стояла на видному місці, на покуті. Нею не гралися. В мішечках було відбірне зерно (найчастіше – гречка).
6.     Лялька Віддарунок-на-Подарунок.
Раніше діти змалечку вміли робити таку лялечку, вони дарували її батькам, родичам, гостям у відповідь на подарунок, в знак вдячності за турботу.
7.     Лялька-Дзвіночок - оберіг гарного настрою.
Даруючи Дзвіночок, людина бажає своєму другу отримувати тільки хороші вісті і підтримує в нім радісний та веселий настрій. Ця лялечка - весела, завзята, приносить у оселю радість і веселощі.
Оберегові:
1.     Лялька Коза. У слов'ян Коза давно пов'язана з культом родючості.
Вона є символом життєвої сили. Це амулет хорошого настрою,
традиційно символізує достаток, багатство, здоров'я, життєву енергію.
Але в нашої Кози будуть присутні в композиції два маленьких ключики: великий та маленький (для вирішення великих та маленьких проблем), також – біленька голубка (для закликання такого необхідного Миру на всій планеті).
2.     Лялька-Травниця  наповнена запашним лікарським зіллям. Лялечку необхідно пом'яти в руках, поворушити, і по кімнаті рознесеться трав'яний дух, який віджене духів хвороби. Через 2 роки траву в лялечці необхідно поміняти. Саме так робили наші предки. Її підвішували в хаті над колискою дитини, ставили біля ліжка хворому, давали гратися дітям.
Наповнена лялечка духм'яними травами: шавлією та чебрецем
допоможе в лікуванні грипу, ангіни, бронхіту. Також аромат від неї зніме стрес, втому чи депресію.
3.     Лялька-Мамка. Її робили найкращою, з лялечкою-дитинкою на руках. Таку ляльку мати дарувала заміжній дочці, аби та завагітніла. Жінка клала її під подушку і з часом у сім’ї з’являлося маля.

VІ. Практична робота (Майстер – клас).
(Діти завчасно  підготували необхідні матеріали для виготовлення ляльок.)
Учитель. Перед кожним із вас найпростіший набір необхідних матеріалів для виготовлення ляльки-мотанки. Тож розпочнемо майстер – клас по виготовленню оберега.
Насамперед треба налаштуватися на те, що зараз робитимете щось дуже важливе – як перед якоюсь значущою подією у вашому житті. Все найкраще (свої думки, емоції, мрії) будете вкладати в ляльку, яку будете виготовляти власноруч. Це найкращий стан для створення ляльки – оберега. Для настрою запалимо свічку. Так робили і в давнину (запалювали свічку або піч, щоб відігнати злих духів).
Візьміть аркуш паперу, запишіть усе те, що б ви хотіли щоб здійснилося у новому році. Для цього не поспішайте – добре подумайте. Тепер цей аркуш згорніть у трубочку і покладіть у вашу майбутню лялечку
-пташечку.
Лялька "Пташка Радість" створювалась слов'янськими жінками як заклик до скорішого приходу весни, а з нею і до всього доброго, радісного у житті!
(Демонстрація відеоролика «Українська лялька-мотанка» – 14 хв. 25 с або 2 хв. цього ж ролика – (див. по ситуації)).
Майстер - клас: Пташечка-жайворонок до обрядової ляльки «Птах Радість».
(на кожну парту вчителем приготовані технологічні картки, а на дошці знаходиться плакат із зображенням послідовності виконання пташки-мотанки)

 
 
І. Презентація роботи у вигляді обряду зустрічі та закликів весни.
(По черзі кожен учасник уроку показує виконану свою роботу і з певними побажаннями прикріплюють до ляльки-мотанки Пташка-Радість.. Під час роботи звучить спів групи «Роксоланія» («Ой, весна красна», «Тонке дерево ялина», «На небі зорка засяяла» та мелодії українських пісень).
 
Учитель. Розповідь про свято Зустрічі Весни : (Звучать тихенько українські пісні)
Весна була завжди дуже важливою частиною року. Першими святами вважаються свята новорічні. Пізніше, при зміні часу за календарем, колядки та щедрівки перейшли до категорії зимових свят. Ми тепер взимку засіваємо, бажаємо щастя та здоров'я.
  Але, все це раніше було у весняному циклі. Коли природа поверталася до тепла, вперше сонечко ставало яскравіше, дні ставали довшими, а ночі коротшими. Людям, які працювали на землі, дуже важливим було, щоб весна почалася як можна раніше, як можна дружніше.
Діти просили Сонце швидше обігріти Землю, Птахів швидше прилетіти, Весну швидше прийти. Люди Весну закликали так: виходили в поле у світле місце і починали водити хороводи, гукати весну і закликати її прийти. І першими це робили маленькі діти. Чому? Ну, по-перше, їм надоїло сидіти уже на печі, зима та холод їм уже набридли. По-друге, мами та бабусі пекли їм печиво для того, щоб діти не просто ганяли по вулиці, а щоб вони робили якусь хорошу справу, причому знали що робили та для чого. Вони ходили з гордістю закликати Весну!
Діти вибирали красиву гілочку. На той час зайве гілля в садах уже все пообрізали, гілочку можна було знайти. Вішали на цю гілочку печиво, яке спекли мами і бабусі, саморобні пташки-мотанки, стрічки. Потім цю гілочку чіпляли на воротях або на якесь високе дерево. Для того, щоб пташки швидше прилітали. А це печиво було не  просте: або у вигляді сонечка, або у вигляді пташок. Частину печива діти вішали на гілочку, а решту брали із собою. Виходили в чисте поле і там грали в таку гру: підкидали печиво вгору і старались його спіймати. Те печиво, що спіймали – вони його з'їдали, а те, що впаде – залишалося пташкам. А потім – водили хороводи та співали веснянки-закликанки:
1.
Вийди, вийди, сонечко
На дідове полечко,
На бабине зіллячко,
На наше подвір'ячко!
На весняні квіточки,
На маленькі діточки,
Тут вони граються,
Тебе дожидаються!
2.
Пташок викликаю з теплого краю,                                                                                
Летіть, соловейки, на нашу земельку,
Спішіть, ластівоньки, пасти корівоньки!
 Вилинь, вилинь, гоголю! Винеси літо з собою!
 Винеси літо, літечко, зеленеє житечко,
 Хрещатий барвіночок, запашний васильочок!                                                                                
VІІІ. Підсумок уроку. Само та взаємооцінювання.
1. Підбиття підсумків (загальна оцінка уроку).
Учитель. Доповнити виступи дітей хочеться рядками:
                              Покинута й забута, в минувшину закута,
       Внизу життя на сходинках маленька лялька – мотанка.
                              Та не іграшка вона - душа вона народна.
                              Геть викинутий за поріг наш український оберіг.
                              А до рук її візьміть і до серця пригорніть
                              Ляльку прадідів забуту - це дорога у майбутнє.
ІX.  Ресурсна релаксація. (Звучить тиха спокійна медитативна мелодія)
 Я бажаю вам втілення всього того доброго, лагідного, щасливого, про що ви задумали, виготовляючи цю загадкову пташку-мотанку. Всім присутнім дуже дякую!
(Звучить пісня «Дивна квітка).
Х. Домашнє завдання. Визначення завдання до наступного уроку: принести кольоровий папір, ножиці, прості олівці; розглянути афіші театрів і кінотеатрів, обміркувати, чим приваблює театр; пригадати традиції святкування Різдва.


Додатки (можна доповнювати,  використовувати за вибором та по потребі).
Туман яром, туман долиною.
(Українська народна пісня)
Туман яром, туман долиною. | (2)
За туманом нічого не видно. | (2)
Тільки видно дуба зеленого. | (2)
Під тим дубом криниця стояла. | (2)
В тій криниці дівча воду брало. | (2)
Та й втопило золоте відерце. | (2)
Засмутило козакові серце. | (2)
А хто ж теє відерце дістане, | (2)
Той зі мною на рушничок стане. | (2)
Обізвався козак молоденький. | (2)
А я теє відерце дістану, | (2)
Та й з тобою на рушничок стану. | (2)
Туман яром, туман долиною. | (2)

Ніч яка місячна, зоряна ясна
Ніч яка місячна, зоряна, ясная,
Видно, хоч голки збирай.
Вийди, кохана, працею зморена,
Хоч на хвилиночку в гай!
Ти не лякайся, що білії ніженьки,
Умочиш в холодну росу,
Я ж тебе, вірна
я, аж до хатиноньки
Сам на руках однесу.

На небі зорка зосяла-зосяла
На небі зорка зосяла-зосяла.
З ким ти, дівочко, гуляла-гуляла.
З тобою, хлопчику, з тобою-з тобою,
Як з ясною зорею-зорею.
Под колючою грошею-грошею
З тобою, хлопчику, душею-душею.
Под зелєною вербою-вербою,
З тобою, хлопчику, єго-го, єго-го.

Ой там на горі
Ой там на горі, ой там на крутій,
Ой там сиділо пара голубів. (2)

Вони сиділи,
милувалися,
Сизими крильми обнімалися. (2)

Де взявся стрілець, стрілець-молодець
Й убив-розлучив пару голубів (2)

Він голуба вбив, голубку зловив,
Приніс додому, пустив додолу (2)

Насипав їй пшінця, аж до колінця,
Налив водиці аж до крилиці (2)

Голубка не їсть, голубка не п’є,
Та все на круту гору плакати іде. (2)

Голубко моя, сизокрылая,
Чого ж ти такая клопiтливая? (2)

Єсть у мене сім пар голубів —
Літай, вибирай. Може там є і твій?» (2)

«Я й ходила, й вибирала,
А нема такого, як я втеряла… (2)


Весняні обрядові пісні: веснянки, гаївки »

 Ой весна красна
Ой весна, красна
Попід лісом ішла
Ой юр'я, да ой юр'я
Попід лісом ішла

Попід лісом ішла
Фартушком трясла
       
Ой юр'я, да ой юр'я
Фартушком трясла

Фартушком трясла
Всім тепло да принесла
Ой юр'я, да ой юр'я
Всім тепло да принесла

Малим діточкам
Кучечки бити
Ой юр'я, да ой юр'я
Кучечки бити

Малим дівочкам
Цівочки сукати
Ой юр'я, да ой юр'я




Зрослим, дівонькам
Красенці ткати
Ой юр'я, да ой юр'я
Красенці ткати

Старим парубкам
Поле орати
Ой юр'я, да ой юр'я
Поле орати

Викорастані джерела:

2.     https://www.youtube.com – Пісня «Вишиванка»  та інші.



Коментарі

Популярні публікації